Ndërron jetë burri i parë që ngjiti 10 herë malin Everest

Ndërron jetë burri i parë që ngjiti 10 herë malin Everest

Ang Rita Sherpa, njeriu i parë që u ngjit në malin Everest 10 herë, vdiq nga një sëmundje e gjatë të hënën, tha familja e tij, një ngjarje që shokët ‘sherpas’ e quajtën një humbje të madhe për Nepalin dhe komunitetin e ngjitjes, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Të gjitha ngjitjet në majën 8,850 metra të malit më të lartë të botës midis viteve 1983 dhe 1996 nga Ang Rita, si shumë Sherpas të tjerë, u bënë pa oksigjen në shishe.

72-vjeçari, i cili kishte vuajtur nga një sëmundje e trurit dhe mëlçisë për një kohë të gjatë, vdiq në shtëpinë e tij në kryeqytetin Nepal të Kathmandu, tha nipi i tij, Phurba Tshering.

Ang Rita njihej gjithashtu si “leopardi i dëborës” për aftësitë e tij në ngjitje.

Trupi do të vendoset në një Sherpa Gomba, ose vend i shenjtë, në Katmandu dhe do të digjet të mërkurën sipas traditës sherpa, tha Ang Tshering.

Shumë alpinistë të tjerë që atëherë kanë tejkaluar arritjet e Ang Rita, me një anëtar të komunitetit duke vendosur një rekord prej 24 ngjitjesh. /Insajderi.com