Ndërron jetë shkrimtari britanik i romaneve të spiunazhit John le Carré

Ndërron jetë shkrimtari britanik i romaneve të spiunazhit John le Carré

Shkrimtari britanik i romaneve me tematikë spiunazhi John le Carré ka vdekur në moshën 89 vjeç, pas një sëmundje të shkurtër, ka thënë agjenti i tij letrar.

Autori i The Spy Who Came In From The Cold and Tinker, Tailor, Soldier Spy vdiq nga pneumonia të shtunën.

Kolegu i tij, autori Stephen King e quajti atë “një gjigant letrar dhe një shpirt humanitar”.

Shkrimtari i romaneve historike Robert Harris tha se le Carré, i cili shkoi kronika për botën e spiunëve të Luftës së Ftohtë, ishte “një nga romancierët e mëdhenj britanikë të pasluftës”.

Fituesja e Çmimit Booker Margaret Atwood shkroi në Twitter se romanet e tij me mjeshtrin e spiunazhit George Smiley, u përshkruan nga le Carré si një “antidot” për James Bond dhe ishin “çelësi për të kuptuar mesin e shekullit 20”.

Historiani dhe romancieri Simon Sebag Montefiore e përshkroi le Carré si “titanin e letërsisë angleze” dhe tha se ai ishte “zemërthyer”./Insajderi.com

BBC News