Në kujtim të Mohamed Bouazizi, njeriut që ndezi Pranverën Arabe

Në kujtim të Mohamed Bouazizi, njeriut që ndezi Pranverën Arabe

Në këtë ditë, 10 vjet më parë, një shitës tunizian i frutave dhe perimeve u vetëvra në qytetin e Sidi Bouzid dhe shkaktoi Pranverën Arabe. Kushëriri i tij, Ali, reflekton në atë ditë dhe ditët që pasuan, transmeton Insajderi.

“17 Dhjetori 2010 do të kishte qenë një ditë normale nëse shtypi lokal dhe njerëzit nuk do të kishin qenë këtu”, thotë Ali Bouazizi. “Fakti që ata vendosën të ndalonin të kishin frikë nga qeveria ndryshoi gjithçka”, raporton Al Jazeera.

Është ora 21:00 dhe Ali, i cili tani është 48 vjeç, sapo është kthyer në shtëpi nga puna në mini-tregun e tij në Sidi Bouzid, një qytet i vogël në qendër të Tunizisë.

Ai e shihte kushëririn e tij, Mohamedin, pothuajse çdo ditë, pasi 26 vjeçari ndihmonte shpesh në dyqanin e Aliut. “Unë isha shumë i dashur për të”, thotë ai. “Ai ishte një person i mirë. Problemi i tij i vetëm ishte se ai do të zemërohej shpejt dhe nuk mund ta shihte më arsyen”, shton Ali. /Insajderi.com