Në Turqi treni del nga shinat, të paktën 10 të vdekur dhe 73 të plagosur

Në Turqi treni del nga shinat, të paktën 10 të vdekur dhe 73 të plagosur

Një tren pasagjerësh ka dalë nga shinat në Turqi duke shkaktuar vdekjen e të paktën 10 personave dhe plagosjen e 73 të tjerëve.

Lajmi bëhet i ditur nga agjencia turke e lajmeve “Anadolu Agency”, e cila citon burime të Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas medias turke nga shinat dolën 6 prej vagonëve të trenit me 360 pasagjerë.

Aksidenti i rëndë hekurudhor ndodhi pasditen e së dielës në Tekirdag, në pjesën europiane të Turqisë, teksa treni mësohet se udhëtonte nga Uzunkopru për në Stamboll.

Kryeministria turke tha se shkak për aksidentin ishte bërë dëmtimi i një ure si pasojë e rrëshqitjes së dheut pas shirave të dendur.

Dëmtimet e rënda në urë shihen qartë edhe në fotot e publikuara nga mediat turke.