Në Xinjiang të Kinës, 21 minatorë të bllokuar në minierën e përmbytur

Në Xinjiang të Kinës, 21 minatorë të bllokuar në minierën e përmbytur

Tetë minatorë janë shpëtuar dhe 21 mbeten të bllokuar në një minierë qymyri në rajonin Xinjiang të Kinës pasi përmbytja ndërpreu energjinë nëntokësore dhe ndërpreu komunikimin, sipas mediave shtetërore, transmeton Insajderi.

Aksidenti ndodhi në minierën e qymyrit Fengyuan në Qarkun Hutubi të shtunën në mbrëmje, kur stafi po azhurnonte vendin, tha agjencia zyrtare e lajmeve Xinhua, raporton Al Jazeera.

Shpëtuesit kishin lokalizuar 12 nga 21 minatorë të bllokuar, tha transmetuesi CCTV, por ishte e paqartë nëse ishin të gjithë së bashku.

Personeli i shpëtimit po përpiqej të pomponte ujë nga boshti i përmbytur dhe po tubonte ajrin në minierë.

Tuba u vendosën, por operacioni i pompimit do të ishte sfidues, tha CCTV.

Aksidentet në miniera janë të zakonshme në Kinë, ku industria ka një rekord të dobët të sigurisë dhe zbatimi i rregulloreve shpesh është i dobët.

Në janar, 22 punëtorë u bllokuan në një minierë në provincën Shandong të Kinës lindore pasi një shpërthim dëmtoi hyrjen, duke i lënë punëtorët të mbërthyer nën tokë për rreth dy javë.

Njëmbëdhjetë burra u nxorrën të gjallë, 10 vdiqën dhe një minator mbeti i pagjetur.

Në dhjetor, 23 minatorë vdiqën pasi ishin bllokuar nën tokë në qytetin jugperëndimor të Chongqing – vetëm disa muaj pasi 16 të tjerë vdiqën nga helmimi me monoksid karboni në një minierë tjetër qymyri në qytet. /Insajderi.com