Nënat braziliane që kanë humbur fëmijët nga dhuna e policisë, protestojnë në Rio de Janiero

Nënat braziliane që kanë humbur fëmijët nga dhuna e policisë, protestojnë në Rio de Janiero

Monica Cunha mendonte se duhej të fliste. Kjo është arsyeja pse aktivistja u bashkua me një grup nënash të tjera – të gjitha humbën fëmijët nga dhuna e shtetit brazilian gjatë viteve të fundit – për të denoncuar brutalitetin e operacionit më vdekjeprurës të policisë në Rio de Janeiro, transmeton Insajderi.

“Ne jemi të neveritur”, tha Cunha, e cila ende jeton me plagët e humbjes së djalit të saj në një sulm policie 15 vjet më parë, në lidhje me dhunën në Jacarezinho favela javën e kalua, raporton Al Jazeera.

“Jo në 15 vjet kam parë një protestë në këtë shkallë për vrasjet e adoleshentëve. Këta djem janë njerëz; ata kanë një emër dhe mbiemër. Ne po u themi jo këtyre vrasjeve”.

Duke mbajtur banderola me shkrim, “Ndaloni të na vrisni!”, nënat ishin midis një turme prej rreth 100 aktivistësh që u mblodhën në hyrje të Jacarezinho të premten në mëngjes. Më pak se 24 orë më parë, favela e varfër dhe e përhapur ishte zgjuar në zjarr.

Dhjetëra oficerë të policisë civile dhe federale kishin hyrë në lagje të varfër të Zonës Veriore në një operacion që ata thanë se kishin në shënjestër trafikantët e drogës. Banorët raportuan se ndiheshin të terrorizuar dhe të bllokuar ndërsa granatat shpërthyen në rrugë dhe helikopterët rrethuan mbi shtëpitë e tyre me tulla të kuqe gjatë një operacioni disa orësh që rezultoi në 28 vdekje – kryesisht burra të rinj.

Përkundër pandemisë së furishme COVID-19, natën të premten mijëra aktivistë të të drejtave të njeriut dhe të rinj morën metronë në Jacarezinho, rreth 18 km (11 milje) nga plazhi portreti Copacabana i Rios, për të denoncuar dhunën dhe për të kërkuar fund të mosndëshkimit të policisë. Rrugët e mbushura me njerëz u ndriçuan nga qirinjtë. “Ndaloni masakrën në favelas!” turma bërtiti. /Insajderi.com