Nëntë të vrarë pas urdhrit të Duterte për të ‘mbaruar’ komunistët në Filipine

Nëntë të vrarë pas urdhrit të Duterte për të ‘mbaruar’ komunistët në Filipine

Të paktën nëntë aktivistë janë vrarë pas sulmeve të njëkohshme të policisë në Filipinet veriore që erdhën vetëm dy ditë pasi presidenti Rodrigo Duterte urdhëroi forcat qeveritare të “vrisnin” dhe “të përfundonin” të gjithë rebelët komunistë në vend, tranmseton Insajderi.

Sipas policisë, gjashtë persona u arrestuan gjithashtu gjatë bastisjeve në tre provinca përreth Metro Manila të dielën, ndërsa të paktën gjashtë të tjerë “shpëtuan”, raporton Al Jazeera.

Policia gjithashtu tha se ata kishin urdhër arreste ndaj 18 individëve, duke shtuar se disa i rezistuan arrestimit, duke rezultuar në vdekjen e tyre.

Grupet e të drejtave Karapatan dhe Partia Kabataan (Rinia) kundërshtuan pretendimin e qeverisë, duke thënë se individët e vrarë ishin “ekzekutuar”.

Emmanuel “Manny” Asuncion, një udhëheqës punëtor në provincën Cavite, pak jashtë Manilës, ishte midis të vrarëve, tha federata e peshkatarëve Pamalakaya në një deklaratë.

UPLB Perspective, një botim studentor në Universitetin e Filipineve, raportoi se dy organizatorë të punës, një burrë dhe një grua, u vranë në provincën Batangas, e cila kufizohet me kryeqytetin e Filipineve.

Chai dhe Ariel Evangelista, së bashku me djalin e tyre 10 vjeçar, ishin zhdukur vetëm disa orë para vdekjes së tyre. Vendndodhja e djalit të tyre mbetet e panjohur.

Karapatan tha se familja u “mor në paraburgim” gjatë një bastisje para agimit, por nuk specifikoi se kush i mbajti ata.

Në provincën Rizal, Karapatan gjithashtu konfirmoi vdekjen e dy aktivistëve pas një incidenti me të shtënat. Ndërsa ishte policia që kreu sulmet të dielën, Sekretari i Përgjithshëm i Karapatan Cristina Palabay tha se ushtria “po dëgjon me bindje urdhrat e vrasjes, vrasjes, vrasjes së presidentit”.

Human Rights Watch (HRW) gjithashtu ngriti shqetësime në lidhje me sulmet vdekjeprurëse, duke thënë se, bazuar në raporte, operacioni duket të jetë një “plan i koordinuar” nga autoritetet.

“Këto incidente janë qartë pjesë e fushatës gjithnjë e më brutale të qeverisë kundër kryengritjes që synon eliminimin” e rebelimit komunist, tha Phil Robertson, zëvendës drejtori i HRW në Azi, në një deklaratë.

Të premten, presidenti Duterte nisi një operacion “kundër kryengritjes” ndaj rebelëve komunistë në Mindanao. Kërcënimi i tij kundër komunistëve nxiti frikën e një vale të re gjaku të ngjashme me “luftën e tij kundër drogës” e cila vrau mijëra njerëz, përfshirë fëmijët.

Grupet e të drejtave kanë paralajmëruar se kërcënimi nuk bën më asnjë dallim midis rebelëve të armatosur, mbrojtësve të të drejtave dhe kritikëve të administratës Duterte. “Unë u kam thënë ushtrisë dhe policisë që nëse e gjejnë veten në një takim të armatosur me rebelët komunistë, vritini, sigurohuni t’i vrisni me të vërtetë dhe t’i përfundoni nëse janë gjallë”, tha Duterte. “Vetëm sigurohuni që të ktheni trupat e tyre në familjet e tyre përkatëse. Harrojeni për të drejtat e njeriut. Ky është urdhri im. Jam i gatshëm të shkoj në burg, ky nuk është problem. Unë nuk kam asnjë shqetësim për të bërë gjërat që duhet të bëj”. /Insajderi.com