Netanyahu premton përgjigje ‘shumë të fuqishme’ nëse prishet armëpushimi pas takimit me Sekretarin Amerikan të Shtetit

Netanyahu premton përgjigje ‘shumë të fuqishme’ nëse prishet armëpushimi pas takimit me Sekretarin Amerikan të Shtetit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka premtuar një “përgjigje shumë të fuqishme” nëse Hamas thyen një armëpushim që i dha fund një bombardimi vdekjeprurës 11-ditor të Rripit të Gazës, transmeton Insajderi.

Netanyahu e bëri komentin në Jeruzalemin Perëndimor të martën gjatë një konference të përbashkët shtypi me Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken, i cili udhëtoi në rajon për të forcuar marrëveshjen fillestare të armëpushimit, raporton Al Jazeera.

Kryeministri izraelit falënderoi Shtetet e Bashkuara për “mbështetjen e vendosur të së drejtës së Izraelit për vetëmbrojtje” gjatë dhunës, në të cilën sulmet ajrore izraelite vranë të paktën 248 palestinezë, përfshirë 66 fëmijë, në Gaza.

Të paktën 12 izraelitë, përfshirë dy fëmijë, u vranë nga raketa të hedhura nga Hamas dhe grupe të tjera të armatosura nga Gaza gjatë luftimeve, të cilat filluan në 10 maj dhe panë dhunën ndër-komunale të shpërthente në të gjithë Izraelin, si dhe disa palestinezë të vrarë në protesta në Bregun Perëndimor të okupuar.

“Ne gjithashtu do t’i japim kuptim angazhimit tonë për vetëmbrojtjen tonë. Nëse Hamasi prish qetësinë dhe sulmon Izraelin, përgjigjja jonë do të jetë shumë e fuqishme”, tha Netanyahu.

Blinken, nga ana e tij, tha se SHBA do të punojë për të siguruar ndihmën ndërkombëtare për të rindërtuar Gazan dhe nuk do të përfitojë Hamasi. “Ne do të punojmë me partnerët tanë nga afër, me të gjithë, për të siguruar që Hamas të mos përfitojë nga ndihma e rindërtimit”, tha Blinken.

Sekretari i shtetit tha se udhëtimi i tij në rajon ishte katërfish: “Për të demonstruar angazhimin e Shteteve të Bashkuara për sigurinë e Izraelit; të fillojë të punojë drejt një stabiliteti më të madh dhe të zvogëlojë tensionet në Bregun Perëndimor dhe Jeruzalem; për të mbështetur ndihmën urgjente humanitare dhe rindërtimin për Gaza për të përfituar popullin palestinez; dhe të vazhdojmë të rindërtojmë marrëdhëniet tona me popullin palestinez dhe Autoritetin Palestinez”.

Ai gjithashtu mbrojti kundër kritikave që administrata e Presidentit Joe Biden duhet të kishte marrë një linjë më publike dhe të vendosur me Izraelin më herët në luftime, duke e vlerësuar “diplomacinë e fortë, prapa skenave” të Uashingtonit në arritjen e armëpushimit, e cila u arrit përmes Egjiptit ndërmjetësuesit më 21 maj.

Ai shtoi se ndërtimi i marrëveshjes “fillon me njohjen se humbjet nga të dy palët ishin të thella”. /Insajderi.com