Netflix nuk pranon të paralajmëroj shikuesit se The Crown është fiksion

Netflix nuk pranon të paralajmëroj shikuesit se The Crown është fiksion

Netflix thotë se nuk do të paralajmërojë shikuesit e The Crown që disa skena janë trillime.

Duke iu përgjigjur thirrjeve për një paralajmërim nga Sekretari i Kulturës Oliver Dowden, gjiganti i transmetimit tha se seriali është faturuar gjithmonë si një dramë.

“Si rezultat, ne nuk kemi plane, dhe nuk shohim asnjë nevojë, për të shtuar një mohim”, tha ai.

Dowden më herët tha se shikuesit e rinj “mund të gabojnë mes trillimeve dhe fakteve” kur shikojnë serinë e katërt, e cila tregon prishjen e martesës midis Princit dhe Princeshës së Uellsit.

Krijuesi The Crown Peter Morgan e ka quajtur shfaqjen “një akt të imagjinatës krijuese” me një “tërheqje të vazhdueshme” midis kërkimit dhe dramës”.

Seriali ka tërhequr kritika nga disa për përshkrimin e ngjarjeve mbretërore – në veçanti prishjen e martesës së Princit Charles dhe Diana./Insajderi.com

BBC News