New York ndërmerr masa të reja për frenimin e pandemisë Covid

New York ndërmerr masa të reja për frenimin e pandemisë Covid

New York ka nisur kufizime të reja që synojnë frenimin e Covid, me kryetarin e bashkisë Bill de Blasio që paralajmëron se ishte “shansi i fundit” i qytetit për të ndaluar një valë të dytë.

Baret, restorantet dhe palestrat duhet të mbyllen nga ora 22:00 dhe njerëzit mund të takohen vetëm në grupe me 10 ose më pak veta.

SHBA po pëson një rritje të koronavirusit, me një rekord 65,368 amerikanë që ishin në spital të mërkurën.

Projekti i Ndjekjes Covid gjithashtu raportoi një rekord 144,270 raste të reja.

Një mesatare prej mbi 900 njerëz në ditë tani po vdesin nga sëmundja.

Më shumë se një milion raste të reja në nëntor i shtynë rastet totale të konfirmuara në mbi 10 milion në shkallë vendi, me 233,080 vdekje deri më tani.

SH.B.A. ka parë më shumë se 100,000 raste të reja në ditë gjatë tetë ditëve të fundit në atë që ekspertët thonë se mund të jetë një shpërthim më i keq sesa ato që janë parë në pranverë dhe verë./Insajderi.com

BBC News