fbpx

Nga makiatot e deri te DokuFest-i, Kosova destinacioni i radhës Evropian sipas “Breathe in Travel”

Nga makiatot e deri te DokuFest-i, Kosova destinacioni i radhës Evropian sipas “Breathe in Travel”

Blogu për destinacionet e ndryshme të vendeve të Evropës “Breathe in Travel” kësaj radhe ka shkruar për Kosovën, duke e renditur si destinacionin e radhës që do të jetë në modë për tu vizituar.

Më poshtë do të gjeni përshkrimin që ka bërë “Breath in Travel” për Kosovën.

‘E vendosur në zemër të Gadishullit Ballkanik, ky vend i mbyllur në det është një nga bizhuteritë e fshehura të rajonit. Nëse në vitet e fundit, imazhi i Kosovës lidhet drejtpërdrejt me luftën e fundit dhe shkatërrimin e saj, po ndryshon. Vizitorët kanë shumë për të zbuluar: peizazhe të ndryshme që kombinojnë kodra kodrinore, pyje të harlisura, livadhe dhe maja të mbuluara me borë, e bëjnë një vend të jashtëzakonshëm aventurash. Shtuar në këtë është bukuri e qyteteve të saj të vjetër dhe mikpritjen e pashembullt të banorëve të saj!

Për banorët e saj

Mirësjellja e popullatës lokale është në vetvete një arsye e mirë për të shkuar në Kosovë. Ky vend është shtëpia e një prej njerëzve më miqësorë dhe mikpritës në Evropë. Përpjekja për të ndihmuar vizitorët, është shumë e hapur, kosovarët janë gjithmonë të prirur për të shkëmbyer në vendin e tyre të bukur me turistët.

Për Prishtinën, një kryeqytet i gjallë

Kafe në rritje

Qyteti është plot, në çdo cep, tarraca dhe kafene. Hobi i preferuar i popullit të Prishtinës është të pijë kafe me miqtë. Qoftë për një takim apo për një takim biznesi, shpesh kafe është vendi i zgjedhur. Kosovarët janë konsumatorë të mëdhenj të kafesë dhe çdo bar ka një makinë ekspres për të shërbyer me makiato të shijshme dhe specialitete të tjera italiane.

Jeta e natës

Ngutja dhe ngutja e qytetarëve  ndalon vetëm disa orë në fund të ditës dhe të rifillojë mbrëmjen në shumë bare dhe klube të Prishtinës. Popullsia e Kosovës, kryesisht e re, i jep qytetit një dinamizëm të veçantë. Entuziazëm, të rinjtë ecin në rrugë javë dhe fundjavë, duke krijuar një atmosferë të lumtur dhe energjike.

Për peizazhet e saj natyrore

Megjithëse është e vogël, Kosova është shtëpia e disa prej peizazheve natyrore më spektakolare në Ballkan. Shumica e tyre janë të vendosura në pjesën perëndimore të vendit, pranë kufirit malazez, dhe veçanërisht në Luginën e Rugovës, një rajon i jashtëzakonshëm natyror me pyje madhështore, maja të larta dhe pikëpamje të lë pa frymë.

 

Për qytetet e saj historike

Kosova nuk është vetëm për Prishtinën. Vendi është shtëpi për dy nga qytetet më piktoreske të gadishullit: Prizrenit  dhe Gjakovës. Ndërsa Prizreni është i famshëm për ndërtesat e epokës osmane dhe xhamitë e lashta, të tilla si xhamia spektakolare e Sinan Pasha. Gjakova është shtëpia e pazarit më e madhe e  vendit, e njohur për kafenetë e saj dhe dyqanet artizanale.

Për gastronominë e saj

Serbët dhe shqiptarët ndajnë pasionin e rakisë, një raki të fortë të bërë nga kumbulla, dardha, rrushi, ftua madje edhe mjaltë. Kuzhina lokale gjithashtu bashkon komunitetet, me përgatitjen e pjatave të frymëzimit osman, por me prekjen lokale. Recetat e vendit shpesh bëhen duke përdorur produkte vendore. Ndërsa goranët dhe boshnjakët janë më të njohur për burekun e tyre, këto “pasta të shijshme” të shijshme përgatiten në çdo qytet të Kosovës. Në qytetin e ndarë të Mitrovicës, sallamët e shijshëm, të quajtur qebapa në gjuhën shqipe ose ćevapčićien në gjuhën serbe, vlerësohen nga të gjithë banorët. Një shumëllojshmëri e gjerë e Quiches ose Pites janë përgatitur në rajon, duke përfshirë spinaq, djathë, mish teren, dhe patate. Ka një numër të varieteteve të tavave. Shumica e këtyre pjatave tradicionale gjenden në të gjithë Kosovën, me disa variatete. Disa produkte janë më specifike, si djathi i shijshëm nga Malet e Sharrit.

Për ngjarjet e tij

Dokufest Festivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar Dokufest ka fituar vlerësimin ndërkombëtar të Prizrenit. Dokufest është një ngjarje e pa të metë për prodhuesit e filmave në mbarë botën dhe tërheq mijëra vizitorë çdo verë. Filmat janë shfaqur në lumin Lumbardhi dhe festimet vazhdojnë në mbrëmje në Parkun Maras’, ka shkruar “Breath in Travel”.