Nga tërmeti që ka goditur rajonin Java të Indonezisë, gjashtë persona kanë humbur jetën

Nga tërmeti që ka goditur rajonin Java të Indonezisë, gjashtë persona kanë humbur jetën

Të paktën gjashtë persona e kanë humbur jetën në tërmetin me fuqi prej 6 ballë sipas shkallës së Rihterit që goditi rajonin Java Lindore të Indonezisë, transmeton Insajderi.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) njoftoi se tërmeti ndodhi 44 kilometra në jug-perëndim të Gongdanglegi Kulon, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënës i Qendrës Kombëtare të Indonezisë për Menaxhimin e Fatkeqësive, Raditya Jati tha se nga tërmeti që u regjistrua në një thellësi prej 82.3 kilometra sipas të dhënave paraprake kanë humbur jetën 6 persona në rajonet Lumajang dhe Malang.

Ai thekson se në rajonin Java Lindore janë shembur shumë shtëpi dhe se punimet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë.

Në një deklaratë Agjencia Shtetërore për Meteorologji, Klimatologji dhe Gjeofizikë (BMKG) e Indonezisë tha se tërmeti ishte 6.7 ballë sipas Rihterit. /Insajderi.com