Një i vdekur dhe 137 raste të reja me Coronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 137 raste të reja me Coronavirus në Kosovë

Një person ka vdekur dhe 137 të tjerë janë infektuar me Coronavirus brenda 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton Insajderi.

Kështu është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, në njoftimin e të cilit tutje thuhet se edhe 49 persona të tjerë janë shëruar.

Rastet e reja të infektimit kanë rezultuar nga gjithsej 869 mostra të marra për testim.

“Numri total i rasteve pozitive është 16.891 raste nga 80.058 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 653 raste të vdekjes”, thuhet tutje në njoftimin e IKSHPK-së.

“Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 54 raste, komuna Gjilan 20 raste, komuna Podujevë 17 raste, komuna Gjakovë 8 raste, komuna Lipjan 6 raste, komuna Rahovec 5 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Junik 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Istog, Mitrovicë, Novobërdë, Obiliq, Prizren, Suharekë dhe Viti”, përfundon njoftimi. /Insajderi.com