Një militant i Al Qaeda vritet nga forcat afgane

Një militant i Al Qaeda vritet nga forcat afgane

Forcat afgane kanë vrarë një militant të lartë të Al Qaeda të kërkuar nga Shtetet e Bashkuara, pasi qeveria të dielën akuzoi talibanët se ende mbanin lidhje të ngushta me grupin militant islamik.

Abu Muhsin al-Masri, një shtetas egjiptian që besohet të jetë numri dy i grupit në nënkontinentin Indian, u vu në shënjestër në provincën lindore Ghazni, tha agjencia e inteligjencës Afganistan në një deklaratë.

Drejtoria Kombëtare e Sigurisë nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me operacionin ose kur ai u krye.

“Vrasja e Masri ishte një tregues i marrëdhënies midis Talibanëve dhe al Kaedës”, tha të dielën Ministri i Brendshëm i Afganistanit Masoud Andarabi pa dhënë detaje.

“Vrasja e një prej anëtarëve kryesorë të Al-Kaidës, al-Masri nga Drejtoria Kombëtare e Sigurisë demonstron lidhje të ngushta të Talibanëve me grupet terroriste që veprojnë kundër qeverisë Afgane dhe njerëzve të saj,” shkroi ai në Twitter.

“Ata ende mbajnë marrëdhënie të ngushta me grupet terroriste dhe po gënjejnë palë të ndryshme.”

Strehimi i al Kaedës nga qeveria talebane ishte arsyeja fillestare për pushtimin e SHBA në Afganistan pas sulmeve të 11 shtatorit 2001./Insajderi.com

Burimi: France 24