Një orë heshtje dhe shumë pyetje për vdekjen e Deharit

Një orë heshtje dhe shumë pyetje për vdekjen e Deharit

Astrit Deharit i ka rënë shpeshherë që të mbajë në duar pankarta me thirrjen “Drejtësi” por të dielën pasdite aktivistë të tjerë kanë mbajtur një pankartë të tillë, si kërkesë e vetme për vdekjen e Deharit.

20161106_1725131

“Nuk po më besohet se po kërkojmë drejtësi për vdekjen e tij”, thotë një nga aktivistët që po mbante pankartën.

Pas 20 minutash ai zëvendësohet nga një tjetër aktivist, e kështu bëjnë të gjithë.

Dy të tjerë rrinë gatitu para fotografisë së Deharit, pranë së cilës lule të bardha vendoseshin në shenj nderimi.

20161106_1725571

Dehari vdiq në një mënyrë të dyshimtë sipas prokurorisë, dje pasdite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren. Vdiq në ditën e 68 të paraburgimit nën akuzën se kishte sulmuar ndërtesën e Kuvendit të Kosovës me 4 gusht të këtij viti.

Paqartësia e vdekjes së tij është edhe dhimbja më e madhe për shoqërinë, familjen dhe aktivistë të tjerë të Lëvizjes Vetëvendosje, që të dielën bënë homazhe për Deharin, duke ndezur qirinj, por duke mos e thënë asnjë fjalë.

Shumë nga ta, shkruan kujtime në librin që ishte hapur poshtë shkallëve të teatrit.

20161106_1725421

“Kujtimi yt është motiv i yni”, ka shkruar dikush.

Për shumë nga miqtë e Deharit, ai mbetet një nga personat më të dhënë në aktivizim dhe angazhimet politike. Por edhe për njerzillëkun e tij.

“Në Jalë, në verën e 2014, kaluam shumë net të trishta së bashku. Ti kujtoje Arbnorin, e unë Monin. Ngushëllim dhe forcë gjenim tek angazhimi ynë dhe vazhdimi i rrugës së tyre, Astrit. Këtë po përpiqem ta bëjë edhe sonte, por është e vështirë. Ti ishe nder më të mirët shokë. Ti na duheshe neve aktivistëve, aq sa i duheshe kauzës tonë. Ishe shumë i mirë, për të na lënë kaq herët”, ka shkruar një nga miqtë e Deharit në profilin e tij në Facebook. 

Të parët që ndezin qirinj janë liderët e partisë Vetëvendosje, Visar Ymeri, Albulena Haxhiu, Rexhep Selimi e shumë të tjerë.

20161106_1656081

20161106_1702271

Pas tyre janë aktivistë dhe miq të tij. Ata nuk i mbajnë lotët për dallim prej politikanëve.

Por ngushëllohen mes vete.

20161106_1711091

Të fortë janë edhe prindërit e Deharit. Mes turmës ata ngjiten tek fotografia e djalit të tyre, i dyti të cilin e kanë humbur brenda disa vitesh.

Rituali i homazheve vazhdon për më shumë se një orë derisa shkallët e teatrit mbushen me qirinj. Askush nuk e tha asnjë fjalë dhe masa u shpërnda tek pas një më shumë se një ore kohë.

Qirinjtë dhe lulet hiqen pasi masa shpërndahet teksa VV-ja ka paralajmëruar një mbledhje komemorative në nderim të Deharit./Insajderi.com