Një paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara vritet dhe dy të tjerë plagosen në Republikën e Afrikës Qëndrore

Një paqeruajtës i Kombeve të Bashkuara vritet dhe dy të tjerë plagosen në Republikën e Afrikës Qëndrore

Një paqeruajtës u vra në një pritë nga rebelët pranë qytetit Grimari në Republikën e Afrikës Qendrore (CAR), ndërsa dhuna vdekjeprurëse vazhdon pas zgjedhjeve të diskutueshme muajin e kaluar, tranmseton Insajderi.

Dy ushtarë të tjerë u plagosën kur luftëtarët nga një koalicion i grupeve rebele kryen dy prita mbi paqeruajtësit nga Burundi dhe Bangladeshi, tha Misioni i Kombeve të Bashkuara në vend, MINUSCA, në një deklaratë, raporton Al Jazeera.

Paqeruajtësit po kryenin një operacion sigurie rreth Grimari, 200 km (120 milje) në verilindje të kryeqytetit, Bangui, thuhet në deklaratë.

Paqeruajtësi burundian u vra në pritën e dytë, dhe dy paqeruajtës nga Bangladeshi u plagosën gjatë sulmeve dhe duke marrë trajtimin. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, paralajmëroi sulmet “mund të përbëjnë një krim lufte” dhe bëri thirrje që autorët të sillen para drejtësisë, tha zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara, Stephane Dujarric.

Shefi i KB-së gjithashtu përsëriti “shqetësimin e tij të thellë mbi përpjekjet e vazhdueshme të destabilizimit nga grupet e armatosura në të gjithë vendin”, dhe u bëri thirrje të gjitha palëve “menjëherë të ndalojnë dhunën dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre me mjete paqësore”. /Insajderi.com