Një polic dhe 27 trafikantë droge vriten në Brazil

Një polic dhe 27 trafikantë droge vriten në Brazil

Të paktën 28 persona, përfshirë një oficer policie, kanë vdekur në një shkëmbim zjarri me trafikantët e drogës në Rio de Janeiro.

Shkëmbimi i zjarrit ndodhi gjatë një operacioni policor në zonën Jacarezinho të qytetit.

Të dyshuarit u përpoqën të arratiseshin nëpër çatitë, ndërsa policia me automjete të blinduara hyri në lagjen e varfër në Jacarezinho, një qytet në veri të Rio de Janeiros.

Plumbat e gjuajtur gjatë shkëmbimit të zjarrit goditën gjithashtu dy pasagjerë në një tren metroje afër, tha brigada e zjarrfikësve.

Tre policë u goditën dhe njëri vdiq nga plagët e tij, konfirmoi policia, raporton skynews.

Gjithashtu midis të vdekurve ishin drejtuesit e bandës së trafikut të drogës që dominonte jetën në lagjen e varfër. Të paktën 10 të dyshuar janë arrestuar.

Në një deklaratë në faqen e saj në Facebook, Policia e qytetit njoftoi se inspektori i policisë, Andre Leonardo de Mello ishte vrarë “gjatë operacionit për të luftuar krimin e organizuar në komunitetin e Jacarezinho”./Insajderi.com