Një protestues i vrarë në Benin disa ditë para sondazheve presidenciale

Një protestues i vrarë në Benin disa ditë para sondazheve presidenciale

Një person është vrarë dhe gjashtë të tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë në Benin qendror, sipas një zyrtari lokal të shëndetësisë, pasi trupat policore spastruan protestuesit disa ditë para zgjedhjeve presidenciale, transmeton Insajderi.

Protestat kanë shpërthyer në bastionet e opozitës në prag të zgjedhjeve të së dielës, për të cilat kritikët thonë se është e anuar në favor të presidentit Patrice Talon pasi liderët kryesorë të opozitës u mënjanuan në një goditje, raporton Al Jazeera.

Një kolonë e automjeteve ushtarake mbërriti herët të enjten për të shpërndarë demonstruesit në qytetin qendror të Save, një qytet i shpejtë i protestave dy vjet më parë, ku barrikada të improvizuara me pemë dhe goma bllokuan një rrugë kryesore.

Trupat fillimisht lëshuan gaz lotsjellës para se të dëgjoheshin shpërthimet ndërsa një ushtar qëlloi në ajër nga një automjet i blinduar, njoftoi agjencia e lajmeve AFP. Nuk ishte e qartë nëse ato ishin raunde të drejtpërdrejta apo anti-trazira.

Drejtori i një ambulance lokale në Save tha se ai kishte marrë një të vdekur dhe gjashtë të plagosur nga të shtënat me armë.

“Ne i pranuam ata në klinikën tonë … Një i vdekur nga një raund i gjallë dhe gjashtë me plagë plumbi”, tha Jose Godjo, kreu i klinikës Boni në Save. “Të gjithë të plagosurit janë transferuar në spital në Save”.

Benini dikur u vlerësua si një demokraci e gjallë multi-partiake, por kritikët thonë se vendi kaloi në autoritarizëm pasi Talon u zgjodh për herë të parë në 2016.

Një ndryshim në ligjin zgjedhor në 2019 kërkoi që kandidatët presidencialë të sponsorizohen nga të paktën 16 deputetë ose kryetarë bashkish. Vetëm gjashtë nga këta 159 zyrtarë të zgjedhur i përkasin një partie të opozitës. Kjo do të thoshte që zyrtarët e zgjedhjeve skualifikuan shumë figura të opozitës për të kandiduar në votimin e së dielës pasi atyre u mungonin dokumentet e kërkuara.

Vetëm dy kandidatë të opozitës u miratuan: ish-ministri Alassane Soumanou dhe Corentin Kohoue, një kandidat disident nga partia e opozitës, Demokratët. Ndërkohë, shumica e figurave kryesore të opozitës ose jetojnë në mërgim ose janë skualifikuar nga kandidimi. /Insajderi.com