Një reklamë që promovon martesën ndërfetare shkaktoi rrëmujë

Një reklamë që promovon martesën ndërfetare shkaktoi rrëmujë

Reklama shfaqte një burrë mysliman dhe gruan e tij hindu duke u përgatitur për një ‘festë të bebes’ në stilin hindu. Titulli i saj shkruante: “Një bashkim i bukur i dy feve, traditave dhe kulturave të ndryshme”, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Por të martën, vetëm disa ditë pasi u transmetua reklama 45-sekondëshe, marka e stolive “Tanishq” e tërhoqi atë nga kanalet televizive dhe platformat e saj të mediave sociale pas akuzave nga nacionalistët Hindu, përfshirë anëtarët e partisë në pushtet të Narendra Modi Bharatiya Janata.

Kundërshtarët thanë se reklama promovonte “xhihadin e dashurisë”, një teori konspirative e grupeve radikale hindu që akuzojnë burrat myslimanë për konvertimin e grave hindu me martesë.

Shfaqja e reklamës tërhoqi kritika të ashpra nga shumë në Indi të cilët thanë se kompania po iu nënshtrohej ekstremistëve të djathtë.

Ai gjithashtu ndriçoi polarizimin fetar në rritje të vendit nën kryeministrin, Modi, partia dhe mbështetësit e të cilit parashikojnë vendin si një komb hindu dhe të cilët akuzohen nga kritikët për normalizimin e ndjenjës anti-myslimane.

Tanishq tha në një deklaratë të martën se reklama kishte për qëllim të festonte diversitetin, por se ai kishte vendosur ta tërhiqte atë për shkak të “reagimeve të ndryshme dhe të ashpra”. Ajo tha se vendimi u mor duke mbajtur parasysh “mirëqenien” e punonjësve dhe partnerëve të kompanisë. Marka e stolive është pjesë e “Grupit Tata”, një nga konglomeratet më të mëdha në Indi. /Insajderi.com