Një sulm që u shndërrua në një betejë ditore politike

Nuk kishin kaluar as 3 orë që kur Vitore Metaj-Stavileci ishte sulmuar në veturën e sa, kur Partia Demokratike e Kosovës thirri një konferencë të jashtëzakonshme për media. Aty ata akuzuan Lëvizjen Vetëvendosje si autore të sulmit. Dhe kësisoj një sulm apolitik u shndërrua në një betejë ditore politike

Një sulm që u shndërrua në një betejë ditore politike

Pasditja e së hënës nisi me lajmin se bashkëshortja e ministrit në ikje Blerand Stavileci ishte sulmuar. Vitore Metaj-Stavileci ishte rrahur nga persona të panjohur, raportoi Policia.

Sulmohet bashkëshortja e Blerand Stavilecit

Fillimisht rastin e dënoi PDK nga ku vjen Stavileci. Reagoi njëri nga nënkryetarët, Enver Hoxhaj.

“Tendenca e theksuar për të ndjellë frikë përmes sulmeve fizike tek anëtarët e PDK-së nuk do të arrijë ta ndalë angazhimin dhe punën tonë në të mirë të Kosovës dhe qytetarëve të saj”, tha Hoxhaj.

PDK dënon sulmin ndaj bashkëshortes së Stavilecit

Por gjithçka ndryshoi kur një tjetër nënkryetar i kësaj partie, Uran Ismajli e cilësoi këtë si sulm politik. Në një konferencë të përbashkët me deputetën e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, PDK tha se “kriminelët e Vetëvendosjes” e rrahën bashkëshorten e anëtarit të PDK-së për shkak se Blerand Stavileci nuk mendon sikurse ata.

“Sot në mesditë kriminelët e Vetëvendosjes kanë sulmuar dhe rrahur brutalisht bashkëshorten e ministrit dhe anëtarit të partisë tonë, z. Blerand Stavileci”, tha Ismajli.

PDK: Kriminelët e Vetëvendosjes rrahën brutalisht bashkëshorten e Stavilecit

Ai shkoi edhe më tej. Pretendoi se arsyeja pse është rrahur zonja Stavileci qëndron tek faktin se bashkëshorti i saj, ministri Blerand Stavileci ka akuzuar qeverisjen e Shpend Ahmetit në Prishtinë.

PDK pretendon se e di arsyen përse “kriminelët e VV-së e rrahën bashkëshorten e Stavilecit”

Madje përmendi edhe faktin se sulmi është kryer në ditën kur çifti Stavileci do të festonte 7 vjetorin e martesës.

Nuk i mjaftoi konferencë dhe Ismajli shkoi edhe në një emision televiziv, për të treguar pak a shumë të njejta gjëra. Vetëm se aty shpjegoi edhe një informatë: bisedën që sulmuesit e patën me zonjën Stavileci para se të ndodhte sulmi.

7 vjetori i martesës në QKUK

Më pas reagoi edhe presidenti i vendit. Nuk akuzoi askënd në veçanti. Njëjtë bëri edhe kryeministri  në ikje, Isa Mustafa.

Presidenti reagon për sulmin ndaj bashkëshortes së Stavilecit

Reagoi edhe kryetari i PDK-së, Kadri Veseli por ai nuk përmendi askund Lëvizjen Vetëvendosje.

Veseli nuk e përmend VV-në për sulmin ndaj bashkëshortes së Stavilecit

Por kjo nuk i ndaloi opinionet e drejtuesve të Lëvizjes Vetëvendosje. Reagoi fillimisht nënkryetari i kësaj partie, Dardan Sejdiu. Tha se deklaratat e PDK-së hapin dyshime se sulmi mund të jetë i inskenuar.

E këto akuza vazhduan edhe më tej ndërmjet drejtuesve të PDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

VV: Deklaratat e PDK-së hapin dyshime se sulmi mund të jetë i inskenuar

Deputeti i VV-së, Xhelal Sfeçla tha se PDK-ja po bënë sikur Millosheviqi duke inskenuar vet rrahjet dhe duke “gjetur fajtorin” që i konvenon.

Deputeti i VV-së: PDK-ja si Millosheviqi, vet inskenon dhe fajëson

E një tjetër figurë e PDK-së, kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj e vazhdoi këtë betejë.

Tha se edhe nëse VV nuk e ka kryer sulmin, ajo ka krijuar klimën e tillë që i lejon njerëzit të bëjnë sulme të tilla.

Çelaj: Ndoshta sulmin nuk e kreu VV-ja por ajo e krijoi klimën për sulme

Por pa asnjë dyshim se sulmin e kreu VV-ja ishte ministri në ikje i Bujqësisë, Memli Krasniqi. Deklaratat e tilla mes VV-së dhe PDK-së vazhduan edhe me të tjerë deputetë e anëtarë të të dyja partive.

Krasniqi: Vitorja u rrah nga kriminelët që e kërcënuan për aktivitetin e Blerandit

Ndërsa Policia e Kosovës i tha Insajderit se çdo kush që ka informata duhet ti paraqesë ato tek Policia./Insajderi.com

Policia fton PDK-në të raportojë në Polici nëse i dinë sulmuesit e Stavilecit