Një ushtar amerikan humb jetën në bazën ushtarake në Kuvajt

Një ushtar amerikan humb jetën në bazën ushtarake në Kuvajt

Një pjesëtar i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka vdekur në bazën ushtarake në Kuvajt, njoftoi ushtria amerikane të enjten ndërsa ky është rasti i dytë i vdekjes në 10 ditët e fundit, transmeton Insajderi.

“Ne i shprehim ngushëllimet tona të sinqerta familje së të ndjerit”, citoi “Army Times” me bazë në SHBA deklaratën e ushtrisë.

Më tej thuhet se ushtria është duke hetuar shkakun e vdekjes në Kampin Arifjan, raporton Anadolu Agency (AA).

Asnjë lajm tjetër nuk u zbardh menjëherë ndërsa emri i ushtarit nuk do të publikohet deri pas 24 orëve dhe pasi të njoftohen të afërmit e tij.

Më 11 janar, vdiq rreshteri 28 vjeçar, Anthony Bermudez, i cili u plagos gjatë një aksidenti me automjet pas një lëvizje rutinë të trupave më Kampin Buehring.

Kampi Arifjan është baza më e madhe ushtarake e SHBA-së në Kuvajt, ku janë vendosur rreth nëntë mijë trupa të SHBA-së, ndërsa gjithashtu janë vendosur edhe trupa të Britanisë së Madhe, Rumanisë dhe Polonisë. /Insajderi.com