Një vaksinë e re anti-COVID

Një vaksinë e re anti-COVID

Një vaksinë e re e Coronavirusit është treguar të jetë 89.3% efektive në provat në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe.

Goditja Novavax është e para që tregon në prova se është efektive kundër variantit të ri të virusit që gjendet në Britaninë e Madhe, tha redaktori mjekësor i BBC Fergus Walsh.

Kryeministri, Boris Johnson, mirëpriti “lajmin e mirë” dhe tha se rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar tani do të vlerësojë vaksinën.

Mbretëria e Bashkuar ka siguruar 60 milion doza të goditjes, të cilat do të bëhen në Stockton-on-Tees në Anglinë veri-lindore.

Dozat pritet të dorëzohen në gjysmën e dytë të këtij viti, nëse miratohen për përdorim nga Agjencia Rregullative e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore (MHRA), tha qeveria.

Britania e Madhe ka miratuar deri më tani tre vaksina të koronavirusit për përdorim urgjent – një nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca, një tjetër nga Pfizer dhe BioNTech dhe një i tretë nga firma e barnave Moderna. /Insajderi.com