Njëzet e tre raketa goditën kryeqytetin afgan Kabul, tetë civilë mbeten të vrarë

Njëzet e tre raketa goditën kryeqytetin afgan Kabul, tetë civilë mbeten të vrarë

Një breshëri raketash u përplas në Zonën e Gjelbër të fortifikuar fort, ku shumë ambasada dhe firma ndërkombëtare janë të vendosura në kryeqytetin afgan, Kabul, duke vrarë të paktën tetë civilë dhe duke plagosur dhjetëra të tjerë të shtunën, transmeton Insajderi.

Tariq Arian, zëdhënës i ministrisë së brendshme, tha se “terroristët” hipën raketat në një kamion të vogël dhe i nisën ato, duke shtuar se ishte duke u zhvilluar një hetim për të zbuluar se si automjeti hyri brenda qytetit pa u zbuluar, raporton Al Jazeera.

“Bazuar në informacionin fillestar tetë persona u martirizuan dhe 31 të tjerë u plagosën”, tha Arian, duke vënë në dukje se numri i fundit do të ndryshonte.

Zëdhënësi i policisë së Kabulit, Ferdaws Faramarz konfirmoi të njëjtat detaje.

Filiali i ISIL (ISIS) në Afganistan pretendoi breshërinë e raketave, sipas SITE Intelligence Group. Grupi i armatosur ka kryer sulme të ngjashme në të kaluarën dhe ka marrë përgjegjësinë për sulmet e tjera në Kabul.

Disa banorë filmuan predhat duke u nisur dhe i postuan ato në mediat sociale. Disa imazhe që qarkullojnë në Facebook treguan makina të dëmtuara dhe një vrimë në anë të një ndërtese.

Luftëtarët talebanë, duke luftuar kundër një administrate të mbështetur nga të huaj Kabul, mohuan përfshirjen në sulm duke thënë se ata “nuk qëllojnë verbërisht në vendet publike”.

“Sulmi me raketa në qytetin e Kabulit nuk ka asnjë lidhje me muxhahedinët e Emirateve Islamike”, tha zëdhënësi i Talibanëve, Zabihullah Mujahid, duke përdorur emrin e grupit për Afganistanin.

Breshëria dërgoi sirena paralajmëruese që zhurmonin nga përbërjet e ambasadave dhe erdhën dy ditë para një konference të madhe donatorësh për Afganistanin në Gjenevë, Zvicër.

Ministria e brendshme tha gjithashtu se dy shpërthime të vogla “bombë ngjitëse” ishin raportuar më herët të shtunën, duke përfshirë një që goditi një makinë policie, duke vrarë një polic dhe duke plagosur tre të tjerë. /Insajderi.com