fbpx

Notre Dame u përfshi nga flakët – ylli i Francës me lot në sy

Notre Dame u përfshi nga flakët – ylli i Francës me lot në sy

Katedralja e famshme e Notre Damit në Paris sot u përfshi nga flakët, derisa kjo ngjarje u bë më e komentuara gjatë ditës dhe mori vëmendjen e mediave botërore.

Ndërtesa 674 vjet e vjetër (e kompletuar në vitin 1345), që është edhe një prej monumenteve historike më të vizituara në Evropë, u kaplua nga zjarri sot, shkruan Insporti

Zjarri fillimisht përfshiu papafingon e katedrales, derisa imazhe të shumta filluan të shpërndaheshin nëpër rrjete sociale, ku shiheshin flakët dhe tymi duke dalë nga pjesa e sipërme e katedrales.

Sipas njoftimeve të para, zjarri është “potencialisht i lidhur” me rinovimin e ndërtesës, thanë zjarrfikësit.

Reagimi i Kylian Mbappe pas djegjes së Notre Dame