Osmani për mediat irlandeze: Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin ndaj shqiptarëve

Osmani për mediat irlandeze: Serbia duhet të përgjigjet për gjenocidin ndaj shqiptarëve

Kosova synon të padisë Serbinë për gjenocid dhe dëshiron që udhëheqësit e tyre të vuajnë dënimet për krimet e kryera gjatë luftës 1998-99 si dhe shtypjen sistematike të shqiptarëve të Kosovës që i parapriu asaj, ka thënë presidentja e re e vendit.

Në një artikull të gazetës irlandeze, Irishtimes, Osmani thotë se drejtësia për 13 mijë personat e vrarë në konflikt, një milion të zhvendosur ose dëbuar dhe 1,600 që ende janë zhdukur, duhet të jetë themeli për një marrëveshje rreth normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë, e cila është një kusht për të dyja vendet ballkanike për t’u anëtarësuar përfundimisht në Bashkimin Evropian.

Avokatja e arsimuar në SHBA gjithashtu akuzon homologun e saj në Beograd, Aleksandar Vuçiq, për ndarjen e mendimit ekspansionist të Sllobodan Milosheviqit, udhëheqësit nacionalist serb, lufta e të cilit ishte katalizator për luftërat që shkatërruan Jugosllavinë në vitet 1990, dhe të cilin ai shërbeu si ministër i informacionit.

Qëndrimi i Osmanit do të ngjall hakmarrje në Serbi, por ajo thotë se Kosova është e gatshme të presë vite nëse është e nevojshme për një marrëveshje “cilësore” që siguron njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Beogradi pa ndonjë ndryshim në kufijtë e saj aktual.

“Detyra jonë kryesore është të flasim në emër të viktimave dhe familjeve të tyre. Pra, personat e zhdukur janë përparësia jonë numër një”, thotë Osmani, e cila si adoleshente udhëtoi qindra kilometra me kolegët kosovarë për të kërkuar sigurinë nga një shtypje brutale serbe.

“Gjithashtu dëmshpërblimet e luftës për të gjithë shkatërrimet që shkaktoi Serbia në Kosovë, dhe jo vetëm gjatë luftës, por që nga viti 1989, kur Millosheviqi erdhi në pushtet dhe udhëhoqi një sistem të ngjashëm me aparteidin në vendin tonë”, thotë ajo. “Dhe së fundmi drejtësia, e cila është një parakusht për paqen”, tha Osmani

Parlamenti i Kosovës zgjodhi 38-vjeçaren si presidente javën e kaluar, me mbështetjen e kryeministrit Albin Kurti dhe partisë së tij, Vetëvendosje./Insajderi.com