Pakistani futet në izolim të pjesshëm në prag të festës së Bajramit

Pakistani futet në izolim të pjesshëm në prag të festës së Bajramit

Pakistani ka shpallur izolim të pjesshëm tetë-ditor përpara festimit të Fitër Bajramit javën e ardhshme, transmeton Insajderi.

Bizneset që nuk janë esenciale duhet të mbyllen dhe udhëtimet në të gjithë vendin janë të kufizuara nga 8-16 maj.

Vendi aktualisht po përballet me valën e tretë të COVID-19, me mbi 140 mijë raste dhe tre mijë e të vdekur vetëm në prill, shkruan BBC.

Zyrtarët kishin paralajmëruar se kufizimet ishin të nevojshme duke pasur parasysh rritjen e rasteve në shtetin fqinj, Indi.

Pakistani regjistroi katë mijë e 109 raste pozitive të shtunën, sipas Ministrisë së Shëndetësisë. 

Transporti brenda dhe ndërmjet rajoneve e qyteteve kufizohet në vetëm automjete private, taksi dhe trena, të gjitha me kapacitet të reduktuar./Insajderi.com