Papa emëron kardinalin e parë afro-amerikan

Papa emëron kardinalin e parë afro-amerikan

Papa Françesku ka thënë se do të emërojë 13 kardinalë të rinj katolikë, midis tyre klerikun e parë afro-amerikan.

Papa njoftoi 13 kardinalët nga tetë kombe në një fjalim surprizë nga dritarja e tij me pamje nga Sheshi i Shën Pjetrit në Romë të Dielën.

Wilton Daniel Gregory, Kryepeshkopi progresiv 72-vjeçar i Uashington DC, do të jetë njëri prej tyre.

Kardinalët do të emërohen në një ceremoni në Vatikan në 28 nëntor.

Kardinalët janë klerikët më të vjetër në Kishën Katolike Romake poshtë Papës.

Roli i tyre përfshin zgjedhjen e papës, kreut të Kishës, i cili zgjidhet midis tyre në një mbledhje të fshehtë të njohur si konklavë.

Kush është Wilton Daniel Gregory?

Një prift i shuguruar që nga mosha 25 vjeç, ai u bë kryepeshkop i Uashingtonit në maj 2019. Ai zëvendësoi Kardinalin Donald Wuerl, i cili dha dorëheqjen mes kritikave për trajtimin e tij të rasteve të abuzimit.

Në SH.B.A., Kryepeshkopi Gregory ka qenë një zë i shquar në përpjekjen për të çrrënjosur abuzimet brenda Kishës. Si president i konferencës së ipeshkëve të SH.B.A., ai i bindi udhëheqësit e Kishës të miratonin dënime më të ashpra për abuzuesit në 2002.

Kryepeshkopi Gregory ka qenë kritik ndaj Presidentit Donald Trump në lidhje me përdorimin e tij të retorikës dhe vizitave në vendet fetare./Insajderi.com

Burimi: BBC News