Papa Françesko viziton Irakun

Papa Françesko viziton Irakun

Papa Françesku do të udhëtojë në Irak të premten për të bindur popullatën e krishterë në rënie të vendit dhe për të rindërtuar pas viteve të luftës dhe persekutimit.

Parulla dhe postera njoftuan vizitën e tij në Bagdad dhe tabelat që përshkruanin papën dekoruan rrugën kryesore.

Vizita e tij e parë papnore vjen mes shqetësimeve të pandemisë dhe sigurisë COVID-19 në vend.

Ministri i Jashtëm irakian Fuad Hussein, tha se irakianët ishin të etur të mirëpritnin “mesazhin e paqes dhe tolerancës” të papës dhe e përshkroi vizitën si një takim historik midis “minares dhe këmbanave”.

Vizita tre-ditore do të përfshijë një takim me klerikun e lartë shiit të Irakut, Ajatollahun e Madh Ali al-Sistani.

Qeveria irakiane është e etur të tregojë sigurinë relative që ka arritur pas viteve të luftërave dhe sulmeve militante që vazhdojnë edhe sot. /Insajderi.com