Papa ndan shqetësimet për viktimat e luftës në Jemen në mesazhin e Vitit të Ri

Papa ndan shqetësimet për viktimat e luftës në Jemen në mesazhin e Vitit të Ri

Papa Françesku u rishfaq të premten pasi dhimbja kronike shiatik e detyroi atë të humbasë shërbimet e Vitit të Ri të Kishës dhe nuk përmendi sëmundjen e tij ndërsa dha thirrjen e tij tradicionale për paqen në botë, transmeton Insajderi.

Françesku theksoi në veçanti shqetësimet e tij për Jemenin, i cili është dëmtuar nga gjashtë vjet dhunë që ka vendosur një koalicion të udhëhequr nga Arabia Saudite kundër lëvizjes Houthi të lidhur me Iranin, raporton Al Jazeera.

Të paktën 22 njerëz u vranë në një sulm në aeroportin e Adenit të mërkurën, i cili shkaktoi një raund të ri të sulmeve ajrore të koalicionit.

“Unë shpreh hidhërimin dhe shqetësimin tim për përshkallëzimin e mëtejshëm të dhunës në Jemen, e cila është duke shkaktuar viktima të shumta të pafajshme”, tha Papa. “Le të mendojmë për fëmijët e Jemenit, pa arsim, pa ilaçe, të uritur”, ishin fjalët e Papa Françeskut.

Papa nuk ishte në gjendje të merrte pjesë në shërbime të enjten dhe përsëri të premten në mëngjes për shkak të ishiatikut – një problem relativisht i zakonshëm që shkakton dhimbje përgjatë nervit shiatik poshtë shpinës dhe këmbëve.

Besohej se ishte hera e parë që kur ai u bë papë në 2013 që Françesku, i cili mbushi 84 vjeç muajin e kaluar, u parandalua nga arsyet shëndetësore të drejtojë një ngjarje të madhe papnore. /Insajderi.com