Parashikimi i motit për këtë javë

Parashikimi i motit për këtë javë

Në Kosovë për pesë ditët e ardhshme do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell, njofton Insajderi.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vranësirat herë-herë do të shoqërohen me reshje shiu në viset e ulëta dhe në vise me lartësi mesatare, ndërsa në vise malore parashihet të bie borë.

Temperaturat vazhdojnë të mbeten mbi vlerat e mesatareve për periudhën që jemi, minimalet ndërmjet -1 deri 4 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-10 gradë Celsius.

Cilësia e ajrit do të jetë relativisht e mirë për shkak të kushteve favorite meteorologjike. Do të fryjë erë kryesisht nga juglindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8m/s./Insajderi.com