Parashikimi i motit për pesë ditë

Parashikimi i motit për pesë ditë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se java e tretë e muajit dhjetor parashihet të jetë kryesisht e vranët, por edhe me intervale të shkurta me diell, njofton Insajderi.

Në viset e ulëta nuk parashihet të ketë reshje përpos rigave të dobëta të cilat mund ta përfshijnë pjesën jugore dhe juglindore të territorit, ndërsa në viset malore parashihet të ketë reshje në formë dëbore të intensitetit mesatar.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -1 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 5-8 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes me shpejtësi 1-8m/s./Insajderi.com