Parisi goditet me valën e tretë të COVID-19, qyteti bllokohet për një muaj

Parisi goditet me valën e tretë të COVID-19, qyteti bllokohet për një muaj
Burimi i fotografisë: Fabian Krause / Getty Images

Kryeministri francez Jean Castex tha të enjten se Parisi do të jetë i mbyllur për një muaj për shkak të një rritje të rasteve të reja të Coronavirusit dhe ka më shumë pacientë në spitalet e qytetit sesa gjatë valës së dytë të vendit.

“Epidemia po përkeqësohet”, tha ai, sipas Reuters, njofton Insajderi. “Përgjegjësia jonë tani është të mos e lejojmë të na dalë nga kontrolli”.

Lajmi për një bllokim tjetër në një qytet të njohur për sharmin e tij në pranverë ishte një goditje shkatërruese për bizneset në qytet që varen nga turistët.

BBC raportoi se qyteti do të mbajë shkolla të hapura, por të gjitha bizneset jo-thelbësore do të duhet të mbyllen. Rregullat e reja hyjnë në fuqi në mesnatën e së premtes. /Insajderi.com