Pas trazirave, Kirgistani shkon drejt zgjedhjeve presidenciale

Pas trazirave, Kirgistani shkon drejt zgjedhjeve presidenciale

Rrugët me ngrirje dhe dëborë të Bishkek, kryeqyteti i Kirgistanit, mbajnë pak gjurmë të ngjarjeve që tronditën vendin tetorin e kaluar, kur protestat masive çuan në anulimin e zgjedhjeve të diskutueshme parlamentare, transmeton Insajderi.

Por gjatë katër muajve të fundit, vendi i Azisë Qendrore ka marrë një rrugë që pritej pak. Me parlamentin e vjetër ende në vend dhe pa zgjedhje të reja parlamentare, Kirgistani është duke u bërë gati të zgjedhë presidentin e saj të ardhshëm, transmeton Insajderi.

Zgjedhjet e planifikuara për të dielën, 10 Janar do të shohin 18 kandidatë që garojnë për pozicionin më të lartë në vend. Por vetëm një emër është në buzët e të gjithëve: Sadyr Japarov.

Ai ka drejtuar de facto vendin për katër muajt e fundit dhe mbetet një figurë përçarëse. Për disa, ai është heroi kombëtar që kombi në luftë ka pritur. Për të tjerët, ai është një nacionalist i rrezikshëm me prirje autoritare.

Ardhja e tij në pushtet mbetet një mister. Pas zgjedhjeve të diskutueshme parlamentare në katër tetor, protestuesit sulmuan ndërtesën e qeverisë dhe bënë thirrje për anulimin e rezultateve.

Shpejt më pas, një numër politikanësh që vuanin burg në akuza të ndryshme, disa prej tyre të rremë, u lanë të lirë.

Midis tyre ishte Japarov. Një politikan margjinal nacionalist, ai po vuante një dënim njëmbëdhjetë e gjysmë vjet për rrëmbimin e një zyrtari lokal në 2013.

Ai shpejt u ngrit në nivelet më të larta të pushtetit.

Gjykata e lartë e liroi atë në një gjyq të nxituar dhe ai plotësoi gradën e kryeministrit të përkohshëm të vendit. Shpejt më pas, mbështetësit e Japarov detyruan Presidentin Sooronbay Jeenbekov të jepte dorëheqjen dhe ish i dënuari u bë president i përkohshëm. /Insajderi.com