Pas vdekjes së George Floyd, kjo grua shiti shtëpinë, paketoi valixhet, dha dorëheqje nga puna dhe la Amerikën

Pas vdekjes së George Floyd, kjo grua shiti shtëpinë, paketoi valixhet, dha dorëheqje nga puna dhe la Amerikën

Demetria Brown e kuptoi që ‘kupa e saj është mbushur plot’.

Ajo kishte parë një video të George Floyd të imobilizuar nën gjurin e një oficeri, duke thënë se ai nuk mund të merrte frymë ndërsa po luftonte për jetën e tij. Në njëjtën video ajo e luajti disa herë.

Më 1 qershor, një javë pas vdekjes së Floyd, ajo la punën e saj si oficere për Departamentin e Dënimit në Qarkun në Los Angeles. Në mes të pandemisë globale të Coronavirus-it, ajo shiti shtëpinë e saj, i paketoi sendet e saj në 13 valixhe dhe u zhvendos në Puerto Vallarta në bregdetin e Paqësorit të Meksikës, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Brown, 42 vjeçare, është një nga shumë afrikano-amerikanë që largohet nga Shtetet e Bashkuara përgjithmonë për shumë arsye, duke përfshirë racizmin dhe frikën e brutalitetit të policisë.

“Duke parë atë video – zemra ime u thye”, thotë Brown. “Kjo video shërbeu si konfirmimi im përfundimtar se unë isha duke bërë gjënë më të mirë për jetën time duke u larguar përgjithmonë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.” /Insajderi.com