Përhapja e salmonelës godet 23 shtete, burimi ende i panjohur

Përhapja e salmonelës godet 23 shtete, burimi ende i panjohur

Një shpërthim i salmonelës po prek gati dy duzina shtete, sipas zyrtarëve federalë të shëndetësisë, shkruan Fox News, transmeton Insajderi.

Një total prej 212 njerëz janë infektuar me një lloj të Salmonella Newport në 23 shtete. Që nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), azhurnimi i fundit më 21 korrik, janë raportuar 87 raste të reja, përfshirë 38 nga tetë shtete të reja, Florida, Maine, Dakota e Veriut, Dakota e Jugut, Virginia, Idaho, Arizona dhe Nebraska. CDC tha se 31 persona janë shtruar në spital, por deri më tani, nuk është raportuar për vdekje.

“Ky shpërthim po rritet me shpejtësi në madhësi”, deklaroi CDC në një njoftim të premten, duke përmendur se një artikull ushqimor specifik, dyqan ushqimesh apo zinxhir restoranti nuk është identifikuar si burim i infeksioneve.

Simptomat e infeksionit të salmonelës zakonisht fillojnë 6 orë deri në gjashtë ditë pasi të infektohen dhe mund të zgjasin deri në një javë.

Simptomat përfshijnë:

  • Të vjella
  • Diarre (që mund të jetë e përgjakur)
  • Ethe
  • Dhimbje koke
  • Dhimbje barku

Në raste të rralla, infeksionet e salmonelës mund të jenë fatale. Ata me sistem imunitar të dobësuar, fëmijët nën 5 vjeç dhe të rriturit mbi 65 vjeç janë më të rrezikuar të shfaqin simptoma të rënda. /Insajderi.com