Pesë të vdekur dhe 342 raste pozitive me COVID-19

Pesë të vdekur dhe 342 raste pozitive me COVID-19

Pesë persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton Insajderi.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, ka regjistruar edhe 342 infeksione të reja.

Numri total i rasteve pozitive është 59 mijë e 646 raste nga 229 mijë e 408 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe një mijë e 487 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 235 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 51 mijë e 948 raste, kurse numri i rasteve aktive është gjahstë mijë e 211.

“Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 85 raste, Prizren 41 raste, Mitrovicë 34 raste, Podujevë 30 raste, Suharekë 29 raste, Ferizaj 18 raste, Pejë 14 raste, Gjakovë 13 raste, Vushtrri 13 raste, Lipjan 11 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Klinë 7 raste, Skenderaj 7 raste, Shtime 6 raste, Deçan 5 raste, Drenas 5 raste, Malishevë 4 raste, Dragash 2 raste, Gjilan 2 raste, Istog 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Obiliq, Rahovec dhe Viti”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së./Insajderi.com