Petkoviq: Mos kërcënoni me ndërtimin e bazës së FSK-së në veri, po rrezikoni paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor

Petkoviq: Mos kërcënoni me ndërtimin e bazës së FSK-së në veri, po rrezikoni paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor

Drejtori i të ashtuquajturës ‘Zyrë për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, tha se njoftimi për ndërtimin e bazës më të madhe të Forcave të Sigurisë së Kosovës në veri të Mitrovicës, është po aq i rrezikshëm sa formimi i Ushtrisë së Kosovës, transmeton Insajderi.

Kështu u shpreh ai në një intervistë për medien serbe ‘Tanjug’, ku shtoi se ka një kërkesë, “të mos kërcënojnë serbët”.

“Ne e kuptuam mesazhin, kemi një qëllim dhe qëllim të qartë për të ndërtuar atë bazë dhe ne thjesht u kërkojmë atyre që të mos kërcënojnë serbët, sepse kjo është 2021. Serbia do të mbrojë njerëzit e saj, nuk kërcënon askënd, paqe, për dialog dhe “kushdo që e bën atë duhet të kujdeset për atë që po bën, sepse ai po rrezikon paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor,” i tha Petkoviq.

Ai shprehu keqardhje që Prishtina, në një kohë kur po përballet me sfida dhe probleme të shumta ekonomike, nuk ka ilaçe, aparate për frymëmarrje, ose analiza për virusin Corona, apo vaksina, dhe ka para “vetëm kur është e nevojshme të kërcënosh serbët”.

“Është e qartë se ka para për ndërtimin e një baze ushtarake, se ka gjithmonë para kur është e nevojshme për të bërë presion dhe për të dërguar një kërcënim të ri për serbët,” tha Petkoviq.

“Kjo bazë është një provokim i qartë që synon të realizojë ëndrrën e vjetër të politikanëve të Prishtinës, dhe kjo është të integrojë pjesën veriore të Kosovës dhe Metohisë, ta rrëmbejë atë dhe të pushtojë atje siç janë përpjekur disa herë,” tha Petkoviq. /Insajderi.com