Piratët vrasin një person dhe rrëmbejnë 15 pjesëtarë të ekuipazhit në anijen turke pranë Afrikës Perëndimore

Piratët vrasin një person dhe rrëmbejnë 15 pjesëtarë të ekuipazhit në anijen turke pranë Afrikës Perëndimore

Piratët sulmuan një anije mallrash turke në brigjet e Afrikës Perëndimore, duke rrëmbyer 15 marinarë dhe duke vrarë një, dhe ushtria e Turqisë po planifikonte një operacion shpëtimi të dielën, transmeton Insajderi.

Drejtoria Detare e Turqisë tha se ekuipazhi u mbyll fillimisht në një zonë të sigurt, por piratët detyruan hyrjen pas gjashtë orësh. Gjatë luftës, një anëtar i ekuipazhit në bordin e M / V Mozart vdiq, raporton Al Jazeera.

Media turke identifikoi viktimën si inxhinier Farman Ismayilov nga Azerbajxhani, i vetmi anëtar i ekuipazhit jo-turk.

Pasi morën pjesën më të madhe të ekuipazhit të shtunën, piratët u larguan nga anija në Gjirin e Guinesë me tre marinarë në bord, tha agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu.

Anija aktualisht po drejtohet për në Port-Gentil të Gabonit. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan foli dy herë me oficerin e lartë që mbetet në anije, Furkan Yaren, tha presidenca turke në një postim në Twitter.

Ai shtoi që Erdogan lëshoi ​​urdhra për shërimin e ekuipazhit të rrëmbyer. Yaren u citua të thoshte se piratët rrahën anëtarët e ekuipazhit dhe e lanë atë me një këmbë të dëmtuar ndërsa një tjetër ende në bordin e anijes kishte plagë nga copa.

“Pronarët dhe operatorët e M / V Mozart, i cili ishte rrëmbyer me armë në Gjirin e Guinesë, për fat të keq kanë konfirmuar se një nga ekuipazhi i saj është vrarë dhe të tjerët janë rrëmbyer”, tha në një deklaratë Boden Maritime me bazë në Stamboll. /Insajderi.com