Poezi nga Bekim Lumi në ditën e përvjetorit të vdekjes së tij

Poezi nga Bekim Lumi në ditën e përvjetorit të vdekjes së tij

Një prej veçantive të shfaqjeve të Bekim Lumit, përpos origjinalitetit të jashtëzakonshëm, ishte fryma poetike që ai përcillte. Rebel e i vërtetë deri në brutalitet, Bekim Lumi ishte një prej frymave artistike që asnjëherë nuk pranoi të bëj kompromise me artin e tij.

Ky regjisor i madh asnjëherë nuk i publikoi poezitë e tij. Ky cikël prej 12 poezish u lexua për herë të parë në festivalin e poezisë POLIP, pas vdekjes së tij. Poezitë e tij u lexuan nga aktorë, performues të shfaqjeve të tij, duke shpalosur kështu një anë tjetër, të panjohur të tij.

Sipas mikut të tij Afrim Demiri, këto poezi përfaqësojnë “disa rrafshe të preokupimit poetik të Bekimit. Jo rrallë herë është thënë se teatri i Bekimit ka shumë poetikë, në poezitë  e tij  shihet se sa drama luhen në to, edhe kur është mitik duke ruajtur frymën e Camajt, edhe kur është rebel i kohës së vet  apo edhe kur përbuzë me plot ironi mentalitetin servil. I tillë ishte Bekimi plot ndjenjë deri në dhembshuri, revoltë deri në shpërthim si dhe diskret deri në dashni të mshehur.”/Insajderi.com

 

engjëlli blu

 

shi

i mërzitshmi i tejdukshmi i pangjyrshmi i lagshti i ujti i pikshmi

i qullti

shi

bashkë me pik’zat e tij t’pasqyrta

befshëm

si me ‘i film bardh e zi alla çhaplin

skaj udhe

‘i engjëll blu

e pikon

i mvrejtun i trembun i drojtun i ambël i këputun

si ‘i çarrok i braktisun

në shkallët e mermerta i mbledhun krruspull

me sytë e ullinjtë turbullue nga andrrat e l’byrta

me kufje n’vesh

thue ti “stairvay to heaven music” të Led Zeppelin-ëve

asht duke e ndigjue

me duer që i dridhen

me ‘i çigare ndër gishta

me ‘i za të mekun

e ‘i shkrepëse pa zjarm

n’trishtim ma t’zi se korbi i Edgar Allan Poe-së

mugullon

tevona

si n’përrallat e Vllazënve Grimm

dy brina të vogla mbi krye i dalin

po ai edhe ma tutje

engjëll blu asht

deri sa ‘i rr’fe e sertë njerëzore

dreqnisht e rrok

e flatrat e vetullat e qepallat me gërshanë mbasi ia këput’

si delmen në krye e qeth e qeth e qeth e qeth

e njerëzon

e përtokëson

e përçudnon

e tevona

me ‘i bar striptease koketash

engjëllorin blu

e syrgjynon

e unë

kambë e krye i shastisun

me sy të hakërruem

kah qiella vazhdoj me kqyrë

ku pa pra

i mërzitshmi i tejdukshmi i pangjyrshmi i lagshti i ujti i pikshmi

i qullti

shi

pikon

ku je

engjëll blu

engjëll blu

engjëll blu

engjëll blu

 

© bekim lumi

 

P.S. Kjo poezi duhet me u lexue duke e ndigjue “Stairvay to Heaven Musiç” te Led Zeppelin-ëve.

 

 

 

 1. Deleujk

 

Mbramë

Populli im pa ‘i andërr të

çuditshme

iu ba sikur ujku

bashkë me kimen e harroi edhe

zakonin

mbasi lypi ndjesë për t’shkuemet e t’harruemet

shpalli martesë me Delen Rude

shtatë ditë e shtat netë u çanë tupanat

xurlat u shkyen shtatë ditë e shtatë netë

tevona

në lëkurën e dashit që e pat

hangër vjet

u shtrinë e banë seks

deleujk

tri pika gjaku t’virgjinës Rude

skuqen mbi postoqie ogiçi

thonë se gjaku i prishë andrrat

Atëherë popullit tim i duel

gjumi

populli im I çuditshëm

sheh andrra

të çuditshme

 

 

 

 1. streaptease i shqiptarit para se me mërgue

  shpijet para se me dalë
  rruen mjekërr e mustaqe
  nga t’ramet e briskut
  burrnia i tretet si shkumë sapuni
  ortek bore i shembet krenaria
  kur çon dorë me e hjekë krejet plisin
  te dera e qilerit me grue kur falet
  gjarpni i vetmisë ia piçkon lulën e ballit
  gjakun ia thithë gjarpni i harrimit
  me thmitë kur gushet te dera e oborrit
  te kroni i mbretit me fis e miq kur falet
  buzën ia shkrumojnë t’ligat e ujit
  t’ligat e natës ia gurëzojnë lotë e sy
  perëndimin e diellit n’katund kur e kqyr për s’mbrami
  goja i mirret i trashet gjuha
  lutjen e mbramë në shqip kur ia drejton Hyjit
  tevona
  pak para se me ra terri
  te vorret e t’parëve peng len rrashtë e asht
  lëkurë e shpirt i zhvesh në pazarin e qoftëlargut
  për kostumqefin ia shet një terziu
  e hukubet insan
  sall hije e mallkim
  botën e merr në syMynih (Gjermani), 06.03.1997

 

 

 

 

 

3.Sytë e Ledy Evropës

 

Sa herë në teatrot e perëndimit

Vritet Dunkani

Grimin e syve të Evropës

E përshkllinë loti

Ledy Makbeth laj duert

Ledy Evropa laj sytë

Të mjerat

Hala nuk e dinë

Se në Ballkan asht nji teatër

Me emrin Kosovë

Ku buzë e sy t’i grimcojnë

Me plumb e kërbaç

Ledy Makbeth laj duert

Ledy Evropë laj shpirtin

mëkatet, ndërgjegjen

Njolla grimi në duert e Ledy Makbethit

Njolla gjaku në sytë e Ledy Evropës

 

 

 

4.Vdekja e aktorit

 

Si zakonisht

Në aktin e fundit të tragjedisë

Mbasi ka palue në arkë

Kostume palaçosh, gaztorësh

Mbretërish, kalorësish…

 

Nga Arka e Pandorës

Nxjerr Kostumin e Qefintë

Dhe me të mbështillet

 

Çdo gja ashtë e përçaktuar

(si zakonisht në tragjedi)

 

Ai luan rolin e përcaktuar

Gojëkëqinjtë thonë se vdiq

Unë nuk e besoj

Edhe kjo vdekje e tij  është vetëm njëra

Nga ato vdekjet e tij të shumta skenike

Ai vetëm bën punën e tij

Dhe pas kësaj  është

Në pritje të rolit të ri

(24.12.’96)

 

 

 

 

 1. Përmbytja

 

Kur Hyji

Shpalli Lajmin e Përmbytjes

Në arkën e Noes u futën të gjithë

Gilgameshi u fut në barkën e Utnapishtimit

Si mëkatar e notar i keq që jam

Në detin e syve tu

Sall unë

U mbyta

 

 

 

6.Dorasit e luleve

Me thikë jo
As me revole
Me dorë
Vrasin
Dorasit e luleve

 

 

 

 1. çadrat e urrejtjes

 

kur shiu u shfaq dashni

çadrat e urrejtjes i hapin njerëzit

me barin me lulet me  dheun

çon ateherë dashni shiu

 

 

 

 1. Ora e prishun

 

Troku i tik-takeve

u mbyt diku në pellgun e hiçit

fluturim mbi krahët e thyem të një zogu

koha trishtueshëm u var mbi akrepa

Don Kishotët mund t’i shfarosin të gjitha orët

dhe mullinjtë e erës

koha galopon edhe pa akrepa

 

 1. Të gjitha

 

Lugët

Pjatat

Diagnozat mjekësore

Dashnoret

Numrin e këpuçëve

Lutjet që I drejtoj Hyjit

Djathin që ha

Kualitetin e spermës

Poezitë e pashkrueme dhe të shkrueme

Sapunin me të cilin lahem

Grupin e gjakut

Gjatësinë e penisit

Librat që lexoj

Pagën mujore

Ndihmat sociale

Kohën e seksit

Sasinë e krypës ne shurrë

Zhgandrrat

Andrrat

Gjatësinë e gishtit të vogël të kambës së djathtë

Trashësinë e gishtit të unazës

Miqtë

Bindjet politike

Preferencat estetike

Numrin e kimeve…etj.,etj.,etj.

Fije për fije

Numër për numër

Të gjitha m’i njohin

M’i dinë të gjitha

Provincialistat dhe policët

Por  ata

Hala nuk e dinë se mbramë

(me nderë me thanë )

Unë i rrova koqet

                             23.09.’97

 

 

 

 

 1. Me dashtë kur nuk duhet

 

me ia durue

fjalët e tepërta

llomotitjet vend e pavend

idetë lidhje e palidhje

çmenduninë mbas futbollit

maninë mbas shahut

parapëlqimet politike

komentet për serialet turke

mërdhezjen e çehres nga rakia

tymin e çigares

thojt’ e papremë të kambëve

kërrhamën e gjumit

frymjen e hundëve në sofër

erën e çorapeve të palame

erën e kepës e të hudrës

erën e trupit në shtrat

erën e gojës gjatë puthjes

façebook maninë

lezetin e hallvës

shoping dresimin e përditshëm

mungesën e talentit për me këndue

mburrjet e përditshme

shprehinë për me rrejtë shpesh

krejt këto me ia durue

kjo don me thanë

me e dashtë dikend shumë

kur me e dashtë

nuk duhet

 

11.Emnin tem

 

 

emnin tem

ndoj’ udhe

e as udhëkryqi

mos ia vnoni

sepse aty

nga prishja e semaforave

a nderkryemja

e ndoj’ shoferi te hazdisun

ndoj’ carroku

grue shtatzanë

apo cifti pleqsh

fryma mund t’i prehet

as ndoj’ sheshi

ku politikanët turmat mendsh

me fjalimet e tyne

mund t’i tredhin

as ndoj’ teatri

ku prej çaraveshjes

publiku

me gojë te shkyeme

‘Njeriut që qesh’ të Viktor Hygosë

i ngjan