Policia bjelloruse po shtypë protestat opozitare kundër Lukashenkos

Policia bjelloruse po shtypë protestat opozitare kundër Lukashenkos

Dhjetëra mijëra njerëz janë mbledhur në kryeqytetin, Minsk të Bjellorusisë, në një protestë të kundër presidentit të kontestuar, Aleksander Lukashenko.

Protestat në Bjellorusi po sanksionoheni nga pushteti 26 vjeçar i Lukashenkos.

Policia akuzoi protestuesit pranë pallatit presidencial, duke qëlluar me llak piper dhe duke përdorur shkopinj, dhe dhjetëra persona u arrestuan, raporton BBC, transmeton Insajderi.

Protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e presidentit që nga 9 gushti kur shpërthyen protestat masive pas publikimit të rezultateve zgjedhore, të cilat Lukashenkon e vendosnin si fitues me mbi 83% të votave.

Ata akuzojnë autoritetet për manipulimin e rizgjedhjes së tij , duke shkaktuar trazira vdekjeprurëse përmes protestave masive opozitare.

Të paktën katër njerëz kanë vdekur dhe qindra janë plagosur që nga ajo kohë, ndërsa qeveria u përpoq të shuante mospajtimin.

Një numër figurash të opozitës janë larguar nga vendi, Të shtunën, aktivistja Olga Kovalkova u bë e fundit që tha se ishte strehuar në Poloninë fqinje mes kërcënimeve me burgim. /Insajderi.com