Policia e Kanadasë po heton shkaktimin e zjarreve që dogjën dy kisha katolike

Policia e Kanadasë po heton shkaktimin e zjarreve që dogjën dy kisha katolike

Policia në Kanada ka thënë se po heton shkatimin e zjarreve që dogjën dy kisha katolike.

Kisha e Shenjtë e Zemrës dhe Kisha e Shën Gregorit u dogjën në të njëjtën kohë, herët të hënën, ndërsa Kanadaja shënoi Ditën Kombëtare të Popullit Vendas, raporton BBC.

Të dy kishat – të ndërtuara më shumë se 100 vjet më parë – ndodhen rreth 40 km (25 milje) larg në provincën perëndimore.

Përshpejtuesit e lëngjeve besohet të jenë përdorur, tha një zyrtar i zjarrit.

Të dy kishat në rezervatin e Bandës Indiane Penticton dhe rezervatin Osoyoos Indian Band janë më pak se 100 km nga Kamloops, ku eshtrat e 215 fëmijëve u gjetën në një ish shkollë me konvikt në maj. /Inajderi.com