Policia e Mianmarit ngriti akuza kundër Aung San Suu Kyi pas grushtit të shtetit

Policia e Mianmarit ngriti akuza kundër Aung San Suu Kyi pas grushtit të shtetit

Policia e Mianmarit ka ngritur akuza kundër udhëheqësit të përmbysur Aung San Suu Kyi për import të paligjshëm të pajisjeve të komunikimit dhe kërkoi ndalimin e saj deri në 15 shkurt për hetime, sipas një dokumenti policie, transmeton Insajderi.

Laureatja e Nobelit u rrëzua dhe u ndalua nga ushtria e Mianmarit të hënën, në një grusht shteti që ndërpreu një tranzicion drejt demokracisë në një marrje që ka tërhequr dënime nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera perëndimore, raporton Al Jazeera.

Lidhja Kombëtare për Demokraci (NLD) e Aung San Suu Kyi fitoi një zgjedhje të nëntë nëntorit në një epërsi të madhe por ushtria pretendoi se u dëmtua nga mashtrim dhe justifikoi marrjen e pushtetit për ato arsye. Komisioni zgjedhor ka thënë se votimi ishte i drejtë.

Policia të mërkurën paraqiti një kërkesë në një gjykatë duke detajuar akuzat kundër 75 vjeçares Aung San Suu Kyi, duke pretenduar se radio dore u gjetën në një kontroll në shtëpinë e saj në kryeqytetin, Naypyidaw. Ajo tha që radiot u importuan në mënyrë të paligjshme dhe u përdorën pa leje.

Dokumenti i shqyrtuar të mërkurën kërkoi ndalimin e Aung San Suu Kyi “në mënyrë që të merrte në pyetje dëshmitarët, të kërkonte prova dhe të kërkonte këshilltar ligjor pas marrjes në pyetje të të pandehurit”.

Një dokument i veçantë tregoi se policia kishte ngritur akuza kundër presidentit të përmbysur Win Myint për shkelje sipas Ligjit për Menaxhimin e Fatkeqësive. /Insajderi.com