Presidenti  iranian, Rouhani: Fyerja e Profetit është fyerje e të gjithë myslimanëve

Presidenti  iranian, Rouhani: Fyerja e Profetit është fyerje e të gjithë myslimanëve

Teherani rrit retorikën kundër Macron dhe Francës, ku ka një mbështetje të re publike për të drejtën për të treguar karikaturat e Profetit Muhamed.

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani ka denoncuar trajtimin e Francës ndaj Islamit, duke shtuar se mbështetja perëndimore për karikaturat që përshkruajnë Profetin Muhamed është jo etike dhe fyese për myslimanët, transmeton Insajderi.

“Perëndimorët duhet ta kuptojnë Profetin e madh të Islamit është i dashur nga të gjithë myslimanët dhe liridashësit e botës”, tha Rouhani, raporton Al Jazeera.

“Fyerja e Profetit është fyerja e të gjithë myslimanëve. Fyerja e Profetit është fyerja e të gjithë profetëve, vlerat njerëzore dhe përbën prishjen e etikës”, tha presidenti iranian.

Profeti është shumë i respektuar nga myslimanët dhe çdo lloj përshkrimi vizual i tij është i ndaluar në Islam. Karikaturat franceze në fjalë janë parë nga myslimanët si ofenduese dhe islamofobe sepse ato perceptohen se lidhin Islamin me terrorizmin. Imazhet publikohen rregullisht nga revista satirike franceze Charlie Hebdo. Ata u përmendën si arsye pas një sulmi vdekjeprurës të nisur në zyrat e revistës në fillim të vitit 2015 nga dy luftëtarë të lidhur me al-Kaidën. /Insajderi.com