Protesta e serbëve përfundoi e qetë, Policia jep detaje për situatën në Veri

Protesta e serbëve përfundoi e qetë, Policia jep detaje për situatën në Veri

Edhe sot në Mitrovicën e Veriut pati protesta. Serbët në këtë komunë po kërkojnë tërheqjen e taksës 100% ndaj produkteve të Serbisë.

Pas më shumë se një ore protesta ka përfunduar e qetë.

Kështu ka thënë për Gazetën Insajderi, zv/drejtori i Policisë për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti.

Ai vlerësoi se gjendja aktualisht në Veri është normale.

“Protesta përfundoi pas një ore që u zhvillua, qytetarët u shpërndanë të qetë dhe situata është normale”, tha Hoti.

Ky i fundit gjithashtu theksoi se deri më tani nuk kanë ndonjë informacion se do të vendosen bllokada.

Insajderi ka raportuar se një gjë e tillë do të ndodhë, pasi serbët janë të pakënaqur me zhvillimet e fundit.

Për shkak të taksës dhe tentim-arrestimit të Milan Radojiçiq, katër kryetarët e komunave serbe kanë dhënë dorëheqje. /Insajderi.com