Protestuesit hedhin vezë ndërsa Koreja e Jugut liron përdhunuesin e një të miture

Protestuesit hedhin vezë ndërsa Koreja e Jugut liron përdhunuesin e një të miture

Protestuesit e zemëruar hodhën vezë dhe shanin ndërsa një nga përdhunuesit më famëkeq të Koresë së Jugut u lëshua nga një burg në jug të Seulit të shtunën të dënimit 12-vjeçar, shkruan New York Post.

Autoritetet e zbatimit të ligjit e lidhën 69-vjeçarin Cho Doo-së me një kyç elektronik dhe e shoqëruan atë në shtëpinë e tij në Ansan aty pranë, ku autoritetet kanë shtuar dhe përditësuar kamerat e sigurisë dhe janë zotuar për monitorimin 24-orësh për një burrë që banorët ende e shohin si një rrezik për komunitetin e tyre.

Cho u dënua për rrëmbim dhe përdhunim të një vajze 8-vjeçare në një banjë kishe në Ansan në vitin 2008 në një sulm brutal që e la atë me plagë të rënda.

Rasti tronditi dhe tmerroi kombin dhe nxiti një përkrahje masive për vajzën, e cila frymëzoi një film hit të vitit 2013 me titull “Hope”. /Insajderi.com