Pse 10.000 gra marshuan në Belarus gjatë vikendit

Pse 10.000 gra marshuan në Belarus gjatë vikendit

Të shtunën 10.000 gra kanë marshuar në rrugët e Minsk, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit të Belarus Alexander Lukashenko.

Marshi është vetëm një nga të shumtit që po ndodhin në vend gjatë vikendit, duke shënuar ditën e 35-të të protestave kundër qeverisë.

Demostratat filluan pasi Lukashenko fitoi të garën presidenciale me 9 gusht me 80 përqind të votave. Mirëpo EU refuzoi të njohë Lukashenkon si president dhe kjo ka quar në protestën më të madhe në 26 vjet pushtet.

Videot e postuar në media sociale tregojnë grupe grash duke bërtitur përderisa policia tenton të shtyp këto protesta.

“Kjo po ndodh sepse shoqëria është aq patriarkale sa Lukashenko njihet si Batka që do të thotë baba, tha një përdorues i Twitter./Insajderi.com