Pushtimi rus i Ukrainës ka filluar

Pushtimi rus i Ukrainës ka filluar

Pushtimi i Ukrainës “ka filluar” dhe Britania tani do të vendosë sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë, ka thënë ministri i kabinetit Sajid Javid.

“Mund të konkludoni se pushtimi i Ukrainës ka filluar”, tha Javid për Sky News.

Nëpër rrjetet sociale po qarkullojnë video, ku sipas përshkrimit, forcat ruse hyjnë në Ukrainë.

Sekretari i shëndetësisë tha se evropianët “po zgjoheshin në një ditë shumë të errët”, pasi tanke dhe automjete të blinduara u panë gjatë natës pranë Donetsk , në një rajon separatist të Ukrainës Lindore.

Kryeministri Boris Johnson, i cili foli mbrëmë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy, kryesoi një takim të komitetit të urgjencës qeveritare COBRA në orën 6:30 të mëngjesit të sotëm.

Kryeministri do të bëjë një deklaratë në parlament më vonë të martën.

“Është e qartë nga ajo që kemi parë dhe kemi zbuluar sot se rusët dhe presidenti Putin kanë vendosur të sulmojnë sovranitetin e Ukrainës dhe integritetin e saj territorial”, tha Javid.

“Ne kemi thënë gjithmonë se kjo është krejtësisht e papranueshme. Ne kemi parë se ai ka njohur këto rajone lindore të shkëputura në Ukrainë”.

“Dhe, nga raportet ose mendoj se mund ta kuptojmë tashmë, ai ka dërguar tanke dhe trupa”.

“Kështu që unë mendoj se, nga kjo, mund të konkludoni se pushtimi i Ukrainës ka filluar.”

Javid tha se Zelenskyy ishte siguruar për mbështetjen e Mbretërisë së Bashkuar dhe konfirmoi se Britania tani do të vendosë më shumë sanksione ndaj Rusisë “siç thamë se do të bëjmë gjithmonë”.

Këto masa do të hyjnë në fuqi sot./Insajderi.com