Qureshi: India po përgatitet të sulmojë Pakistanin

Qureshi: India po përgatitet të sulmojë Pakistanin

Qeveria e Pakistanit ka pohuar se India po përgatitet të nisë një “sulm [ushtarak] kirurgjik” në tokën pakistaneze dhe ka bërë thirrje që bashkësia ndërkombëtare të ndihmojë de-përshkallëzimin e situatës midis fqinjëve të armatosur bërthamor, transmeton Insajderi.

Duke folur për shtypin në kryeqytetin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi, të premten, Ministri i Jashtëm Shah Mehmood Qureshi paralajmëroi që Pakistani do të hakmerret nëse sulmohet, raporton Al Jazeera.

“Unë kam mësuar përmes burimeve tona të inteligjencës dhe ata kanë marrë këtë informacion se India po planifikon një sulm kirurgjikal kundër Pakistanit”, tha Qureshi.

“Ky është një zhvillim serioz dhe unë gjithashtu kam njohuri që ata janë përpjekur të kërkojnë miratim të heshtur nga lojtarë të rëndësishëm që ata i konsiderojnë si partnerë të tyre”.

Të dy vendet kanë bërë tre luftëra në shkallë të plotë që kur kanë fituar pavarësinë nga britanikët në 1947, me tensionet që mbeten të larta në marrëdhëniet në periudhat e ndërhyrjes.

Të dy kanë qenë në gjendje të lartë gatishmërie ushtarake që nga një mosmarrëveshje në shkurt 2019 që pa Indinë të bombardonte territorin brenda kufijve të Pakistanit dhe Pakistani të rrëzonte një avion luftarak indian.

Pakistani më vonë ktheu pilotin e avionit luftarak të rrëzuar, duke ndihmuar në uljen e tensioneve të menjëhershme.

Ministri i Jashtëm Qureshi paralajmëroi se Pakistani do të sulmonte Indinë “një pikë më lart” nëse sulmohet.

“Unë dua t’i them Indisë shumë qartë se Pakistani është plotësisht i përgatitur të përgjigjet dhe të mposhtë planet e tyre”, tha Qureshi.

“Ne do ta bëjmë atë në mënyrë efektive siç u përgjigjëm menjëherë dhe në mënyrë efektive në shkurt 2019. Dhe ne do të përgjigjemi në mënyrë efektive nëse ata zgjedhin këtë rrugë”, ishin fjalët e ministrit të Jashtëm pakistanez. /Insajderi.com