Ramush Haradinaj: Heqja e taksës lejon ripushtimin ekonomik serb në Kosovë

Ramush Haradinaj: Heqja e taksës lejon ripushtimin ekonomik serb në Kosovë

Ish-kryeminsitri Ramush Haradinaj ka thënë se heqja e taksës 100% ndaj mallrave serbe lejon ripushtimin ekonomik dhe tregtar serb në Kosovë.

Lajmi i Fundit: Qeveria vendos për reciprocitet, Kurti e jep lajmin LIVE

“Heqja e taksës 100% për Vuçiqin e Serbisë e Dodikun e Republikës serbe të Bosnjës, është nënshkrim i dhënë për të lejuar ripushtimin ekonomik e tregtar serb në Kosovë”, shkruan Haradinaj, transmeton Insajderi.

“Vendimi i Qeverisë i datës 21 nëntor 2018 vendosë taksën 100% në pikën 1, dhe poashtu vendosë masat e reciprocitetit ndaj Serbisë në pikat 3, 4, 5, dhe 6 – të cilat sonte Kurti po mundohet t’ia shet popullit si “shpikje politike” e tij. Në fakt, vendimi i sontëm i Qeverisë në largim është heqje e taksës 100% dhe mbajtje e masave të reciprocitetit që i vendosëm ne dikur, por assesi nuk është reciprociteti i plotë politik, ekonomik e tregtar që e premtoi Kurti dhe e votoi dikur Kuvendi me resolute”!

“Me këtë mashtrim, Kurti ia humbi përfundimisht Kosovës kapitalin politik të krijuar me taksën 100%, i cili ishte dizajnuar të përdoret në këmbim të marrëveshjes përfundimtare për njohje reciproke në kufijtë ekzistues mes Kosovës dhe Serbisë”.

“Harresa e tij kombëtare dhe shkurtpamësia e tij shtetërore ia përcaktoi edhe jetëgjatësinë e tij politike. Do ta mbajmë në mend përherë si kryeministër që ia çeli derën Serbisë së udhëhequr nga ish-ministri i Millosheviqit, pa nder, dhe pa kundërvlerë”.

Gepostet von Ramush Haradinaj am Dienstag, 31. März 2020