Rastet me Covid në Australi kanë rënë dukshëm duke shënuar rekordin më të ulët në tre muaj

Rastet me Covid në Australi kanë rënë dukshëm duke shënuar rekordin më të ulët në tre muaj

Shteti i Victoria’s u bë epiqëndra e përhapjes së pandemisë në gjithë vendin, ndërsa tani ka rënë në 14 infeksione të reja në ditë.

Neë South Ëales dhe Queensland kanë raportuar nga dy raste secila, shkruan BBC, raporton Insajderi.

Shtetet e tjera ende nuk kanë raportuar, mirëpo ato nuk kanë raste të reja për disa kohë.

Daniel Andreës nga Victoria’s Premier tha se numrat janë “arsye për optimizëm”.

Victoria kishte shënuar 75% të rasteve në Australi, me 26.900 raste të infektuardhe dhe 90% të vdekjeve, prej karantinës që ka nisur në fillim të korrikut./Insajderi.com